Péče o nábytek
Jak udržovat dřevěné části nábytku?
Dřevěné části nábytku jsou již z výroby ošetřeny kvalitními přírodními oleji. Přesto je potřeba dřevo pravidelně ošetřovat, aby si uchovalo krásný vzhled a bylo odolné vlivům prostředí.
Na dřevo má nepříznivý vliv nadměrné vlhko, teplo a sluneční záření, proto už při rozmisťování nábytku v interiéru zvážíme dostatečný odstup od těchto škodlivých zdrojů. Přirozenou vlastností dřeva je reagovat také na střídající se vlhko a teplo v místnosti vzhledem k ročnímu období. Potřebuje dýchat, ale musí také obsahovat určitou dávku vlhkosti, jinak začne vysychat, praskat a někdy i deformovat se.
Udržujeme relativní vlhkost v místnosti na optimálních 35 - 65 % při teplotě 20°C a o nábytek pravidelně a preventivně pečujeme.
Jak na to?
Základem je každodenní opatrnost při používání nábytku, veškeré skvrny od nápojů, mastnoty, alkoholu a podobně musíme odstranit okamžitě. Na stůl nepokládáme mokré nebo horké nádobí, neposunujeme po povrchu keramické nádobí a předměty s drsným dnem. Používáme podložky.
Ze dřeva pravidelně odstraňujeme prach pomocí suchého měkkého hadříku, který můžeme jen velice lehce navlhčit. Nadměrná vlhkost způsobí praskliny, puchýře, změnu barvy dřeva a může narušit lepené spoje. Dají se koupit vlhčené ubrousky na ošetřování dřeva, jsou velmi vhodné pro pravidelnou základní údržbu a odstranění prachu. Navíc na povrch nábytku nanesou tenký film ochranného prostředku, který zabrání poškození dřeva vodou i mírným mechanickým opotřebením.
Na trhu je řada speciálních prostředků, ale vždy je nutné pořádně prostudovat jejich etiketu a vybírat pouze ty, které jsou určeny opravdu výhradně na dřevo. Držíme se pokynů v návodu, rozhodně neimprovizujeme.
Nenalakovaný nábytek s porézním povrchem
je potřeba ošetřovat častěji. Nejvhodnějšími prostředky jsou přípravky na olejové bázi a vosky. Vytváří ochrannou vrstvu na povrchu, proniknutím do hlubších částí zajistí dobré zaplnění pórů a to zabrání pronikání nečistot a po určitou dobu i vlhkosti do dřeva. Navíc dřevu dodají potřebnou výživu, zvýrazní jeho kresbu, hloubku, oživí barevné tóny a navrátí hedvábný lesk.
Na již poškozené povrchy dřeva zakoupíme speciální restaurační přípravky, jejichž použití je sice náročnější, ale mají rozhodně lepší výsledky než tzv. babské rady.
I pro lakovaný nábytek
platí vše, co zde bylo dosud napsáno. Navíc lze koupit speciální laky vhodné pro jeho občasnou údržbu. Používají se především na hodně namáhané kusy, kde např. často dochází k mechanickému poškození. Tyto laky taktéž oživí barvu dřeva, jeho lesk a zacelí i drobné prasklinky a škrábance.
Nikdy, nikdy, nikdy!
- nestavíme dřevěný nábytek poblíž topení, krbu, na přímé sluneční světlo, ani ke zdroji vody.
- nikdy na dřevěný nábytek nepokládáme horké nádobí, jídlo a nápoje.
- nikdy dřevěný nábytek neumýváme vodou.
- nikdy na dřevo nebereme silné čistící prostředky, dezinfekce, bělidla a rozpouštědla, i když je takový prostředek označen jako univerzální, není vhodný na aplikaci na dřevo.
- nikdy nepoužíváme abrazivní prostředky, dojde k narušení povrchové struktury dřeva nebo k poškrábání laku.
Jak udržovat nábytek s deskou MDF s 3D fólií?
Nábytek s deskou MDF je potažen fólií v různých barvách a imitacích dřeva nebo betonu. Fólie je vtlačena do desky MDF pomocí těžkého strukturovaného válce, takže vytváří krásný 3D efekt. Na vrchní vrstvu je pak nanesena tenká vrstva syntetické pryskyřice, která poskytuje ochranu před poškozením a změnou barvy.
Takto ošetřený nábytek je velmi snadné udržovat. Prakticky stačí lehce setřít mírně navlhčenou měkkou látkou. Výrobky potažené fólií je potřeba ochránit před ostrými předměty, před nadměrným teplem, vlhkem, silnými a abrazivními čistícími prostředky. Pokud se naruší vrstva pryskyřice, přestane být fólie chráněná a začne se odlupovat. Používáme podložky.
Nikdy, nikdy, nikdy!
- nikdy nestavíme nábytek potažený fólií poblíž topení, krbu, na přímé sluneční světlo, ani ke zdroji vody.
- nikdy na něj nepokládáme horké nádobí, jídlo a nápoje.
- nikdy fólii neumýváme vodou.
- nikdy nepoužíváme silné čistící prostředky, dezinfekce, bělidla a rozpouštědla, i když je takový prostředek označen jako univerzální, není vhodný pro aplikaci na nábytek s fólií.
- nikdy nepoužíváme abrazivní prostředky, dojde k narušení povrchové struktury pryskyřice.
Jak udržovat čalouněné části nábytku?
Také při rozmisťování čalouněného nábytku zvažujeme vhodnou polohu v dostatečné vzdálenosti od zdrojů slunečního záření, tepla a vlhkosti. Slunce způsobuje předčasné vyblednutí barev, teplo nenávratně poškozuje nejen potah, ale i polyuretanové výplně a voda zapříčiní na potahu fleky a změnu barev. Aby tento nábytek zůstal dlouho krásný, musíme se o něj pravidelně starat.
Jak na textilní čalounění
Velmi se doporučuje ošetřit nábytek potažený textiliemi ošetřit impregnačním sprejem ještě před jeho používáním, aby látka vydržela krásná co nejdéle. I tady se vyplatí být opatrný. Veškeré skvrny a flíčky, které užíváním zákonitě vzniknou, odstraňujeme neprodleně, okamžitě a hned. Pokud je znečistění způsobeno politím, nejdřív odsajeme čistým, suchým, světlým hadříkem veškerou vlhkost. Pak si připravíme roztok z vody a neutrálního mýdla a pomocí houbičky tzv. suchou pěnou čistíme skvrnu od okraje do jejího středu. Používáme jen lehce navlhčený hadřík nebo houbu, tkanina nesmí být promočená. Voda by způsobila změnu barvy čalounění, hlavně dodatečné vysychání by udělalo na potahové látce mapy.
Lze si také pořídit speciální přípravky na čištění čalouněného nábytku, ale i tady je nutné pořádně prostudovat jejich etiketu a vybírat pouze ty prostředky, které jsou na daný materiál vhodné.
Dále je nezbytné zhruba jednou týdně odstraňovat prach. Použijeme k tomu vysavač nastavený na minimální výkon a nasadíme speciální hubici na vysávání textilií, pokud ji náš přístroj má ve výbavě. Vysáváme šetrně a jemně.
Jak na kůži, ekokůži a koženku
Kůži stačí jednou za týden přetřít vlhkou houbičkou nebo hadříkem a jednou za měsíc vetřít speciální krém nebo pastu na kůži. Každého půl roku je potřeba celkově vyčistit a naimpregnovat. Jen tak bude nábytek potažený kůží i po letech vypadat jako nový a nebudou na něm praskliny ani stopy po častém používání. Speciální přípravky na promazání, čistění a impregnaci kůže jsou běžně na trhu k zakoupení. K dostání jsou i tzv. gumy na vyčištění stop po propiskách. Pozor ale na fixy a lihovky, ty jsou neodstranitelné.
Nikdy, nikdy, nikdy!
- nikdy nestavíme čalouněný nábytek poblíž topení, krbu, na přímé sluneční světlo, ani ke zdroji vody.
- nikdy čalouněný nábytek nedřeme, nekartáčujeme ani neklepeme.
- nikdy nepoužíváme nevhodné chemikálie, rozpouštědla, ředidla na bázi benzínu, petroleje nebo alkoholu. Mohou poškodit barvu a kvalitu potahové látky i vnitřní výplň.
- nikdy zbytečně nemáčíme vodou.
Jak udržovat kovové části nábytku?
Kovový nábytek nebo jeho části je velmi snadné udržovat a čistit. Stačí nám jen vlhká houba nebo hadřík, kterým setřeme prach. Větší ušpinění můžeme umýt připraveným mýdlovým nebo saponátovým roztokem. Vysušíme a to je vše.
Rozhodně se vyhneme abrazivním prostředkům, houbám a drátěnkám a také přípravkům s chlorem, bělidlům a desinfekcím - narušila by se povrchová vrstva kovu a brzy by začal korodovat.